Kadınlar küçük kız çocukları sünnet ediliyor.


                    


Küçük kız jiletle sünnet edildi

İşte insanları Allah ile aldatmanın bir başka yolu.
Erkeklerin bencilliğimi dersiniz,kadınların cahilliğimi ,yoksa çaresizliğimi. Kuranda asla yeri olmayan bu hurafeye yıllardır inanılması ne kadar şaşırtıcı değilmi kız çocuklarının sünnet edilmesi.
Bunu ne namus kavramıyla nede sadakatla maskelemenin bir anlamı yok, Dünyada 140 milyon sünnetli kadın yaşıyor Allahın bir çok nimetinden yoksun olarak,yazıktır günahtır...
 

Henüz 7 yaşında küçük kız bir odaya kapatılıp jiletle sünnet edildi.
Çığlıkları mahalleyi titretti. Amerikan Washington Post gazetesi Kuzey Irak’ta kız çocuklarına sünnet uygulamasını yazdı.
Son derece yaygın olan bu ilkel uygulamaya son vermekte Kürt liderlerinin yanaşmadıkları da belirtildi.
7 yaşındaki Şilan'ın sünnetini fotoğraflarla yansıtan Post, kadınların yüzde 60’ının sünnetli olduğunu, yasaklama girişimlerinin de parlamentoda rağbet görmediğini aktarıyor.
Washington Post muhabiri Amit R. Paley tanık olduğu sünnet törenini şöyle anlatıyor: "7 yaşındaki Kürt kızı Şilan Enver Ömer, ağzı kulaklarına varmış bir gülümsemeyle, annesinin söz verdiği partiyi görmek umuduyla komşunun evine dalıverdi.
Ancak parti marti yoktu. Bir kadın kapıyı kapattı. Ebe olan bir kadın ise paslanmaz çelikten jileti uzatarak ’Bunu Allah adına yapıyorum’ dedi. 
                                                 
                                           
Şilanın çığlığı mahallenin en ucundan duyuldu.
İşlem tamamlandıktan sonra Şilan ağlayarak eve dönerken annesi gururla gülümsüyordu.
"Muhabir, Şilan’ın annesinin sünneti neden yaptıklarını bilmediklerini ancak Allah’ın emri olduğu için uymak zorunda olduklarını söylediğini belirtiyor. 91 yaşındaki bir kadın ise, "sünnet olmamış kadının elinden yemek yemem" diyor.
Kürt parlamentosu kadın komisyonu başkanı Pakşan Zangana ise, Kuzey
Irak’ta sünneti yasaklatmak ve uygulayana 10 yıl hapis cezası verilmesi için mücadele ediyor.
Ancak Kürt liderlerin "dünyanın dikkatini bu küçük meseleye çekmemek için" isteksiz olmalarından dolayı, tasarının bir yıldır rafta bekletildiği belirtiliyor. Şila ise "Elimden yemek yemesinler, keşke bu acıyı çekmeseydim" diyor.

Bu yazıyı aralık ayında blogspota'ki bloğumda yayınlamıştım,bu gün haberlerde bu konunun işlendiğini görünce kendi kendime gülümsedim medyamızın haline.
Bu sünnet olaylarının ülkemizdede yapıldığını biliyorum,cesur bir gazeteci çıkıpta araştırsın bakalım altından kimler çıkacak...

               
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Afrika’da değişik inanç sistemlerinde de görülen kadın sünneti yaygın olarak şu ülke ve bölgelerde uygulanıyor: Suudi Arabistan’ın kuzeyi Ürdün’ün güneyi Kuzey Irak Mısır Suriye İran’ın batısı Türkiye’nin güneydoğusu Umman Güney Amerika’daki bazı etnik gruplar Orta Afrika ülkelerindeki kabileler.

 

Bu videoyu seyretmek size kalmış bir şey,acı ama gerçek...

 

Tufan genç

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !