Embed

Geçmişle Hesaplaşmak...

Demokrasi,  ülke ve toplum yönetimi açısından insanlığın bulmuş olduğu en iyi kurumdur,halkın egemenliği anlamına geldiği için tartışılmaz bir şekilde en iyi yönetim biçimidir, ama birileri çıkıp'ta kişiye özel Demokrasi savunulucuğuna soyunursa,mesnetsiz iddiaları ortaya atıp ve bundan yüzü kızarmıyorsa Demokrasinin çivisi çıkmış demektir..

 

Türkiye’de artık suç üretmek suç işlemekten daha kolay hale gelmiştir,hadi suçlayalım birilerini, kafamızı kim bozuyorsa hesaplaşalım onunla,oda yetmez, geçmişiyle hesaplaşalım, basiretsiz insanların silahı bu şimdi,hesaplaşmak.

 

Dünü bilmeyen, dünün hesabının bugün görüldüğünü de anlayamaz, Saidi Nursi'ye tapanlar Kurtuluş Savaşında Atatürk'ün yanında yer alan ve Anadolu'yu Kuvva-i Milliye'ye katılmaya ikna eden Libyalı Şeyh Sunusi'yi hiç ağızlarına almazlar, Kurtuluş Savaşına destek veren Diyap Ağa'yı ağızlarına almazlar ama  hain Seyit Rıza ağızlarından düşmez!.. Neden?.. Büyük dedeleri de Seyit Rıza gibilerin safında yer aldığı için olabilir mi acaba?

 

Geçmişle hesaplaşabilmek için önce insanın beyni temiz olmalı,ön yargısız,objektif ve tarafsız olmalı, yoksa bu geçmişin hesabı değil ancak intikamı olabilir.. General Mustafa Muğlalı'yı ceza evinde öldürdüğümüzü unutup bu gün yeniden yargılama cüretinde bulunabiliyorsak, Devrim Şehit'i Kubilayın katilleri olan hüsniyadisi, derviş mehmeti ve hatta onun torunlarını bile yargılayıp ihanetin boyutlarını öğrenebilmeliyiz, Bülent arınç bu hesaplaşmaya  dayanabilecek mi acaba, Mustafa Kemal'in “Fesat ve ihanet yuvası” dediği Fener Kilisesi’nin Papazı 6. Konstantin,in kemikleri Recep Tayyip'in izniyle 86 yıl sonra İstanbul’a getirildi ama Mustafa Muğlalı Paşa’nın adı ömrünü verdiği ordusunun kışlasından silindi, yazıklar olsun..

 

Dersim isyanını diline dolayanlar isyancı başı Seyit Rıza'nın İngilizlere yazdığı mektupları neden saklarlar,Seyit Rıza'nın o zamanlar dünyanın en büyük gücü sayılan İngiltere'ye yolladığı mektupta Alevilik ve Alevilerle ilgili en küçük bir işaret yoktur, bütün istekler Kürtçü,Kürdistancı takımının bölücü fikirlerinden ibarettir,bugün Seyit Rıza'yı Alevi lideri veya dedesi gibi gösterenlerin yalan söylediğinin tüm detayları hükümetin arşivlerde sakladığı Mektuplarda gizlidir,işine geleni ortaya sereceksin işine gelmeyeni saklayacaksın,bu hesaplaşma değil olsa olsa sadece intikam ateşiyle yanan Ülke düşmanlarının ortalığı karıştırma hevesleridir.

 

Dersim isyanı Dünya'nın hızla yeni bir savaşa sürüklendiği ortamda patlatıldı bu çok manidar değil mi, bu sırada Türkiye Hatay'ı anavatan'a katmak için o sıralar Suriye'ye egemen olan Fransa ile savaşın eşiğine gelmişti, AKP Milletvekili Mehmet Metiner Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan, Sabiha Gökçen adı çıkartılsın diyebiliyorsa kendi geçmişinin de ortaya dökülmesinden gocunmamalıdır   Hatay’ı vermemek için direnen Fransız heyetine “Hatay bizim canımız” diye haykırıp salonda havaya kurşun sıkan Sabiha Gökçeni ne kadar tanıyor pkk artığı Mehmet Metiner. Dünyanın ilk kadın savaş pilotu olması mı rahatsız etti Metiner'in erkeklik gururunu, yoksa  1996’da ABD’nin açıkladığı “dünyanın 20 büyük pilotu” afişinde yer alan tek Türk olması mı kanına dokundu.

 

Cumhuriyet’in simgelerinden Sabiha Gökçen’in adı havalimanına Dersim’de bombalamalara katıldığı için değil, Türkiye’nin ilk kadın pilotu olduğu için verildi,Sabiha Gökçeni karalamak isteyen zihniyet zamanın  Başbakan'ı Celal Bayar'a dokunma cesaretini neden gösteremiyor acaba, Sabiha Gökçen'in Atatürk’ün manevi kızı olması mı haysiyetlerine dokunuyor.

 

Şimdi 28 şubat'ı dillerine doladılar,peki 28 şubata sebep Ankara Sincan da neler oluyordu bunu da açıklama yürekliliğine sahip misiniz Cemil Çiçek? hiç sanmıyorum,sizin derdiniz hesaplaşmak değil,sizin derdiniz Cumhuriyet sevdalılarını sindirmektir, Gaffar Okkan'ın Ankara da kocatepe camisindeki cenaze töreninde gördük cesaretinizi Cemil Çiçek, iki yürekli kadınımız yüzünüze tükürünce caminin içine nasıl kaçtığınızı seyrettik,siz hangi yüzle 28 şubatla hesaplaşacaksınız.

 

Her gün Tv ekranlarında, gazete köşelerinde halkın kafasını karıştırma görevini üstlenmiş insanları gördükçe, doğrunun, gerçeğin ne olduğunu anlamak mümkün değildir, bilgi ile cehaletin iç içe yaşadığı bu ülkede beklentiler elbette farklı olacaktır,kavrama acizliği içinde olanlar sorunları çoğu kez içinden çıkılmaz hale sokabilir, Başbakan çıkıyor özür diliyor,kimden özür diliyorsun, ve hangi hakla özür diliyorsun,demek ki tartışılacak bir şey yok,suç peşinen kabul edilmiş hükümet tarafından,öyleyse bu yaygara niye? Basılan karakolların,öldürülen askerlerin,eşkiya tarafından katledilen masum köylülerin hesabı bir başka bahara değil mi Başbakan, aslında onlar sizin umrunuzda bile değil, öyle değil mi ?.

 

Bu psikolojinin özü Seyit Rıza, Şeyh Sait, Saidi Nursi ve Vahdettin gibileri aklıyarak aslında vicdanlarda  kendini aklamaktır, aynı yolu izleyenler, aynı yolu izledikleri kişileri meşrulaştırmalı ki, kendileri de o yoldan meşrulaşabilsin bütün amaç bu bence, geçmişle hesaplaşmak şerefli insanların işidir, Eline satırı almış önüne gelene sallayarak geçmişle hesaplaşılamaz,bunun adı olsa olsa geçmişinizin intikamını almaktır, bunuda ancak geçmişi kirli olanlar başarır...

 

Tufan Genç

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !